Warning: The magic method WP_Hotjar::__wakeup() must have public visibility in /data/web/virtuals/251570/virtual/www/domains/kolali.cz/wp-content/plugins/hotjar/hotjar.php on line 50
Svatební tradice a zvyky - KolAli

Svatební tradice a zvyky

deník - svatební trendy 2021
Svatby v roce 2021
28/04/2021
deník - svatební tradice a zvyky

svatba vysočina - svatba - kolaříková alice kolali

Svatební tradice je v poslední době čím dál tím víc diskutovaným tématem. Covidová doba totiž pěkně zahýbala s tím, co je pro nevěstu a ženicha prioritou. Ukázalo se, že svatební zvyky a tradice jsou jednou z věcí, která bývá omezena. Nechceme vám říkat, co je správné, a co byste měli dělat. Rádi bychom vám ale osvětlili to, proč se dodržují, a jaký mají význam. Na vás už pak bude rozhodnutí, zda si den D naplánujete s nimi nebo bez nich.
Některé tradice sahají do dávné historie. Mnohé tradice vymizely, jiné se zachovaly do dnes. Každá země se svými tradicemi nepatrně odlišuje. Jedno je však stejné. Přejí novomanželům štěstí, radost a lásku.
Jedna ze stálých tradic je rozesílání svatebního oznámení a pozvánek na svatbu. S tím úzce souvisí i rozdávání svatebních koláčků, popřípadě svatebního cukroví. Ty by se měly roznášet spolu s pozvánkami a dle pořekadel by je neměla péct sama nevěsta. Znamenalo by to pro ni, že jí budoucnost přinese uplakané děti, nebo nouzi v manželství. Totéž platí i o svatebním dortu.
Další, velice populární tradicí je rozlučka se svobodou. Podobu divoké party, konající se týden až dva před svatbou ale nemá příliš dlouho. Její původ sahá do dob starověké Sparty, kdy vojáci oslavovali v předvečer svatby ženichův budoucí vstup do manželství. Ve vzdálenější české historii dívky slavívaly rozlučku se svobodou obvykle den před svatbou, kdy se spolu s kamarádkami věnovaly především přípravám svatby. Tradice se tedy lehce změnila, avšak připíjení na konec svobody zůstalo.
Svatební šaty a doplňky… Ke svatebním šatům by měla nevěsta mít i něco starého, nového, půjčeného a modrého. Tento zvyk pochází z Anglie. Něco nového je symbolem budoucnosti a nového začátku (může to být svatební podvazek, či spodní prádlo). Něco starého symbolizuje spojení s nevěstinou rodinnou tradicí. Něco půjčeného je symbolem toho, že bude mít vždy na blízku své příbuzné i přátele, kteří na ni nezapomenou a budou při ní stát. Něco modrého je symbol čistoty a věrnosti. Modrá barva se často objevuje v podobě dárku kamarádce, a to na podvazku, který obdrží od družiček během rozlučky se svobodou. Pozor! Něco modrého by ale neměly být svatební šaty – symbolizují modřiny v manželství.
Naopak bílé šaty vyjadřují nevinnost, ale i vyřešenou minulost. Nicméně to, že by nevěsta měla být v bílých svatebních šatech není tradicí až tak dávnou. Bílá barva je „v módě“ od roku 1840. Tehdy se anglická královna Viktorie vdávala právě v nich, a od té doby chtějí všechny ženy vypadat jako královna. Nevěstin závoj sloužil dříve k zakrytí nevěstiny krásy. Tradovalo se, že by měla být nevěsta ženichem spatřena až po obřadu. Zároveň ji měl chránit před zlými duchy. Dnes je spíše módním doplňkem.

Aby bylo ve vztahu štěstí dostatek, neměl by ženich vidět nevěstu ve svatebních šatech před konáním obřadu. Tuto tradici snad nevynechá žádná nevěsta. Ať už ji vnímá jako zvyk, či jen chce svého nastávajícího překvapit tím, jak jí to sluší. Historicky byla tato tradice ve svém popisu dokonce ještě přesnější. Ženich by podle ní měl být nevěstou viděn dřív než nevěsta ženichem. Taktéž je tomu i se svatební kyticí, tu by nevěsta měla vidět až den obřadu.

U oblečení ještě chvíli zůstaňme… Jedna anglická báseň dokonce hovoří o minci v botě, která přináší manželům bohatství. Některé nevěsty si pro štěstí dávají do boty čtyřlístek.

Trendem moderní doby jsou zejména družičky. Družičky by měly být sladěné k nevěstě, aby zmátly zlé duchy a chránily nevěstu před únosem. Stále držící se tradicí je svatební vývazek. Nejčastěji to je myrta s mašličkou.
Na pokračování svatebních tradic se můžete těšit v příštím blogu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

napište nám